Hacamat Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi?

Hacamat Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi?

Hacamat Öncesi Sigara içilir mi? Hacamattan sonra sigara içilir mi? gibi sorular Hacamat döneminde en merak edilen soruyu sizler için cevaplıyoruz. PodEvi ekibi tarafından Hacamat ile ilgili hazırladığımız bu yazı dizimizde öncelikle Hacamat nedir? Faydaları nelerdir? Zararı var mıdır? gibi bir kaç ön bilgi yapmamız gerekir? Daha sonrasında Sigara içilip içilmediği ile ilgili cevaplara yer vereceğiz.

Hacamat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Arapça bir kelime olan ve kelime anlamı “Kan Çekme” olan Hacamat, Dini açıdan faydalı görülmekte ve tavsiye edilen alternatif bir tıp yöntemidir. Adından da anlaşıldığı gibi, vücuttaki kirli kanı çekerek, bir takım cilt rahatsızlığına iyi geldiği ve belli hastalıklara şifa olduğu belirtilmektedir.

Tanımı: Negatif basınç uygulanmış cilt üzerine, derinin en üst tabakasına küçük çizikler atarak, birikmiş toksik maddelerle yüklü durağanlaşmış kanın dışarı alınması esasına dayanır. 5000 yıllık bir tedavi yöntemi olup, dünyanın her yerinde bilinmekte ve uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Kupa Uygulaması Hakkında Bilgilendirme

Ortadoğu, Asya ve Afrika gibi bir çok kültürdede kullanılan Hacamat işleminin faydaları oldukça fazla olduğu belirtilmiş ve yılda belli zamanlarda bir kaç kere yapılması tavsiye edilmiştir. Geçmiş yıllarda genellikle bu konudaki ehli kişilerin evlerde yaptığı “Kupa Çekme” olarak bilinen Hacamat işlemini artık bir çok klinik merkezlerinde de yapıldığı bilinmektedir.

Hacamat, Kupa Çekme Faydaları Nelerdir? - PodEvi

Hacamat Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hacamat (Kupa Çekme) işleminin faydaları genel bir yapıya sahip olduğundan birçok farklı hastalığa iyi geldiği bir çok uzmanın ortak görüşüdür. Genellikle ülkemizde insanlar, Kupa çekme uygulamasını varis, skolyoz, bel ve boyun fıtığı, baş ağrısı, cilt sağlığı veya kadın hastalıkları gibi birçok farklı sebep için kullanmaktadırlar. Ayrıca yüze, Baş kısma, bacak ve kol gibi farklı farklı noktalara uygulanan tedavi cilt altında dermapen etkisi sağlayarak hücre yenilenmesi ve sivilcelerin azalması gibi dolaylı etkileri yerine getirdiği belirtilmektedir.

Bu noktada resmi kaynak olan T.C. Sağlık Bakanlığı, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Dairesi başkanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, Kupa tedavisi yani Hacamat belli durumlarda kullanılabilmektedir. Konu ile ilgili yukarıda alıntıladığımız yönetmelik sayfasındaki kaynağı inceleyebilirsiniz. Yine ilgili sayfanın en alt paragrafında faydası ile ilgili şu cümle geçmektedir:

“Genel sağlığı koruma ya da tedavi amaçlı yapıldığından, engel bir hali olmayan her kişide uygulanabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve mevcut iltihaplı durumları önlediği için kullanım alanı çok geniştir.”

Gelelim bizim sorumuza. Hacamat olacak kişi ne çok aç, ne de çok tok olmalıdır. 2-3 saat öncesinde çok hafif bir şeyler yenilmesi tansiyon düşmemesi için önerilen bir durumdur.

Hacamat Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi? Nelere Dikkat Edilmeli

Sigara etkenleri direkt olarak beyin ve damarlara nüfus ettiği için, uygulamadan 2 saat önce ve sonrasında sigara içilmemesi tavsiye edilmektedir. Özellikle Kupa Çekme uygulamasından sonraki 6 saat çok önemli olup, Kupa çekme işleminden sonraki 6 saat sigara içmemek oldukça faydalı olacaktır.

Diğer Dikkat Edilmemesi Gereken Noktalar

 • Kupa Çekme tedavisinden bir gün önce ve sonra hayvansal gıdaların alınmaması
 • Cimadan (Cinsel ilişki) bir gün önce ve sonra uzak durmak
 • Sigara kullananlar hacamattan en az 2 saat önce ve sonra sigara kullanmamalıdır.
 • Uygulama sonrası 6 saat kadar uyunmaz. Yarım saat kadar yürüyüş yapılması tavsiye edilir.
 • Hacamattan sonra en az iki saat kadar sirkeli-limonlu su ya da bal şerbeti dışında bir şey yenilip içilmemelidir.
 • Kesilere dokunulmamalıdır ve kuruması beklenmelidir.
 • Hacamattan sonra ilk 12 saat içinde banyo yapılmamalıdır. Mecbur kalındığı takdirde ise sıcak su yerine ılık su ile banyo yapılmalıdır.
Sağlığın ve geleceğin için sigarayı bugün bırak!

Bilgi Amaçlı Bir Kaç Videoyu da Sizler için Paylaşmak İstedik


Özetle Hacamat Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi? Sorusuna Cevaben

Kupa çekme uygulaması yani Hacamat işleminden 2 saat öncesinde ve 2 saat sonrasında sigara içilmemesi önerildiği belirtilmektedir. Ancak, bizim önerimiz, özellikle uygulama işleminden sonraki 6 saat sigara içilmemesi yönündedir.

Sigara alışkanlığına karşı duruşumuzu ortaya koyup, hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerekliliğini bir kez daha bu makalemizde ifade etmek istiyoruz. Daha sağlıklı, daha kaliteli bir yaşam ve gelecek nesillerimize karşı sorumluluğumuzun bilinci ile lütfen hemen şimdi Sigarayı Bırakalım!

Hacamat ile ilgili yorum, değerlendirme ve düşüncelerinizi konu altındaki yorum bölümünden bizlere sorabilir, konu ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.

Hacamat Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi?” yazısında 2 düşünce

  • PodEvi Avatar
   PodEvi diyor ki:

   Evet Ersoy bey Hacamat tarihleri var.

   2024 Takvimini buradan paylaşalım,

   Nisan Ayı Hacamat Günleri
   2 Nisan 2024 Salı (RAMAZAN – 23)
   4 Nisan 2024 Perşembe (RAMAZAN – 25)
   25 Nisan 2024 Perşembe (ŞEVVAL – 16)

   Mayıs Ayı Hacamat Günleri
   30 Nisan 2024 Salı (ŞEVVAL – 21)
   2 Mayıs 2024 Perşembe (ŞEVVAL – 23)
   4 Mayıs 2024 Cumartesi (ŞEVVAL – 25)

   Haziran Ayı Hacamat Günleri
   23 Mayıs 2024 Perşembe (ZİLKADE – 15)
   25 Mayıs 2024 Cumartesi (ZİLKADE – 17)
   27 Mayıs 2024 Pazartesi (ZİLKADE – 19)
   30 Mayıs 2024 Perşembe (ZİLKADE – 22)

   Temmuz Ayı Hacamat Günleri
   23 Temmuz 2024 Salı (MUHARREM – 17 ALTIN GÜN)
   25 Temmuz 2024 Perşembe (MUHARREM – 19
   27 Temmuz 2024 Cumartesi (MUHARREM – 21)
   29 Temmuz 2024 Pazartesi (MUHARREM – 23)
   1 Ağustos 2024 Perşembe (MUHARREM – 26)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir