Elektronik Sigara Dişleri Sarartır mı?

Elektronik Sigara Dişleri Sarartır mı?

Elektronik Sigara Dişleri Sarartır mı? Sorusu en merak konulardan biri olmuştur. Sararan dişlere karşı pratik çözümler PodEvi blog yazımızda yer vererek, Sigara ve elektronik sigara arasındaki etkiyide bu yazımızda anlatacağız.

Sigaranın dişleri sararttığı bir gerçek ve kabul görülmüş bir durumdur. Çünkü, geleneksel sigaralarda bulunan zifir ve katran, dişlere ve dişetlerine yapışarak sararmalara neden olmaktadır. Düzenli diş fırçalamak bile bazen yeterli gelmemekte buna çözüm olarak diş poliklinikleri diş beyazlatma hizmetleri sağlamaktadırlar.

Peki ya E-Sigaralar? Elektronik Sigara Dişleri Sarartır mı?

Elektronik sigaralar tütünü yakarak değil ısıtarak buharı dışarı verdiği için katran ve zifir gibi kimyasallar oluşturmadığı için, direkt olarak dişleri normal sigaralar gibi sarartmamaktadır. Ancak, bu ağız sağlığına zararı yoktur anlamına gelmez.

Elektronik Sigara üzerine 2016 ve 2018 yıllarında yapılan araştırmalar sonucunda, Elektronik sigaraların, dişetleri üzerinde bakteri oluşturduğu belirtilmiş ve çürük riskini artırabileceği sonucunu ortaya koymuşlardır.

Son olarak 2018’deki aynı NAP raporu; hem nikotin, hem de nikotin içermeyen e-sigaraların, sigara içmeyen insanlarda oral hücrelere ve dokulara zarar verebileceğine dair bazı kanıtlar olduğu sonucuna varmıştır. 

Kaynak: NAP Raporu

Elektronik Sigara İçenlerin Diş Sağlığı Noktasında Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

En Bilinen noktalardan biri Düzenli Diş fırçalama alışkanlığını yerine getirmek, herkes için diş sağlığı noktasında olmazsa olmaz kurallardan biridir. Diğer noktalarıda sayacak olursak…

Sahte, Merdiven Altı Likit Kullanmamak

Sahte, yerli merdiven altı likitler diyebileceğimiz likitlerin içeriği net olarak bilinmediğinden başta akciğer sağlığı olmak üzere Ağız sağlığı açısından da büyük riskler taşımaktadır. Bu durumda, orijinal, dünya standartlarında marka bilinirliği ve güvenilirliği oluşmuş likit çeşitlerini tercih etmenizi önermekteyiz. Konu ile ilgili Salt Likit kategori sayfasını inceleyebilir ya da One Hit Wonder Likitler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

SIcak Buhar Çekimine Karşı Dikkatli Olmak

Dereceli cihaz modelleri olan Elektronik Sigara modellerinde dereceyi yükseltip aşırı sıcak buhara maruz kalmamak. Daha fazla buhar performansı olsun ve yüksek buhar çıksın diye, dereceyi yükselterek yüksek buhar nüfus etmek hem dişlerde, hem ciğerlerde zararlara meydana getirebilmektedir.

El Alışkanlığını Kırın!

Elektronik Sigaralar masum gibi gözüksede en büyük zararı aslında el alışkanlığını daha yoğun artırmak. Elektronik Sigaraların amacı normal sigarayı bıraktırma yöneliminde el alışkanlığı azaltarak kurtulmak olmalı iken, alışkanlığı daha ileri seviyeye getirerek gün içerisinde yoğun şekilde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu noktada, E-Sigara kullanıcıların bilinçli şekilde kullanması ve günden güne Esigara kullanımınıda azaltarak hayatından çıkarması gerektiğini belirtmek istiyoruz.


Özetle Elektronik Sigara Dişleri Sarartır mı? Sorusuna Cevaben

Elektronik Sigaralarda, normal sigaralarda olduğu gibi katran ve zifir olmadığı için dişleri direkt olarak sarartmadığı ancak, dişetleri üzerinde bakteri oluşumu gibi olumsuz sonuçlar oluşturduğunu ifade ettik. Elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalara da yer vererek konuyu kapatıyoruz.

PodEvi blog sayfamızda paylaştığımız bu yazımız ile ilgili, soru, öneri, eleştiri ve değerlendirmelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir